Özlem ÜSTÜNKAYA ; Dokuz Eylül Üniversitesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bölümün’den 2002 yılında mezun oldu. Aynı üniversitenin Sağlık Bilimleri Enstitüsü Musculoskeletal Rehabilitasyon bölümünde yüksek lisansını tamamlayarak ”Sporun engelli kişiler üzerine olan etkisini” tez konusu olarak değerlendirmiş ve karşılaştırmıştır. Yüksek lisans sırasında tekerlekli sandalye basketbol oyuncuları ile çalışmalarını genişletmiş 2005-2007 yılları arasında Tekerlekli Sandalye Basketbol Hakemliği ve Tekerlekli Sandalye Basketbol Oyuncu Sınıflamacısı olarak görev almıṣtır.

2007 yılında Elizabeth Noble’nin Physical Therapy in Obstetric & Gynecology Obsestride ve jinekolojide fizyoterapi kurslarına katılım sonrası ve kendini kadın sağlığında geliştirmeyi hedef kariyer olarak belirlemiştir.

Aynı yıl merkezi İngiltere’de bulunan The Australian Physiotherapy & Pilates Institute (APPI)’ de tüm APPI Pilates Metodu Matwork, tüm ekipman, CPD ve MET Rx eğitimlerini tamamlamış ve pratik eğitim süreçlerini APPI Londra’daki Kilburn Park ve Hampstead kliniklerinde tamamlamış olup 2010 da geri döndüğü Türkiye ‘de APPI’nın Türkiye Temsilciliğini yürütmekte ve 2018 yılında ise Uluslararası Master Trainer olma hakkını kazanmıştır.

APPI Pilates Metodunu klinik ortamda bireyler üzerindeki olumlu yöndeki etkisini gören ve uygulayan Özlem Üstünkaya şu anda kendi kliniğinde APPI Pilates Metodu uygulamaktadır. Her geçen sene yapılan çalışmalar doğrultusunda yenilenen ve her ülkede standartları aynı olan ve şuan 24 ülkede şubesi bulunan APPI’nın Türkiye Temsilcisi ve Master eğitmeni olarak görev yapmaktadır

https://appihealthgroup.com/instructor-directory/902266/ozlem-ustunkaya-appi-presenter/